Micro Commercial Components (MCC) SR2010-TP
SR2010-TP picture photo
Mfg. Part Number
SR2010-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Datasheet Download
SR2010-TP.pdf
Availability of SR2010-TP
QUANTITY
SR2010-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SR2010-TP
Internal Part NumberEIS-SR2010-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F170pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR2010-TP
Related LinksSR20, SR2010-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SR2010-TP Details Description
Related parts for SR2010-TP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.50V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 125MSPS 48VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 BRASS 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf