AVX Corporation SR201A102KAATR1
SR201A102KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201A102KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A102KAATR1.pdf
Availability of SR201A102KAATR1
QUANTITY
SR201A102KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A102KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR201A102KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A102KAATR1
Related LinksSR201A1, SR201A102KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A102KAATR1 Details Description
Related parts for SR201A102KAATR1
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 690MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf