AVX Corporation SR201A102KAT
SR201A102KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR201A102KAT
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A102KAT.pdf
Availability of SR201A102KAT
QUANTITY
SR201A102KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A102KAT
Internal Part NumberEIS-SR201A102KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A102KAT
Related LinksSR201A, SR201A102KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A102KAT Details Description
Related parts for SR201A102KAT
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206 datasheet.pdf