AVX Corporation SR201A102KAT
SR201A102KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR201A102KAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A102KAT.pdf
Availability of SR201A102KAT
QUANTITY
SR201A102KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A102KAT
Internal Part NumberEIS-SR201A102KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A102KAT
Related LinksSR201A, SR201A102KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A102KAT Details Description
Related parts for SR201A102KAT
AC/DC CONVERTER 24V 7W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf