AVX Corporation SR201A151FAT
SR201A151FAT picture photo
Mfg. Part Number
SR201A151FAT
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A151FAT.pdf
Availability of SR201A151FAT
QUANTITY
SR201A151FAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A151FAT
Internal Part NumberEIS-SR201A151FAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A151FAT
Related LinksSR201A, SR201A151FAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A151FAT Details Description
Related parts for SR201A151FAT
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6125 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MT-RJ TO MT-RJ LAUNCH LEAD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN,R/G,Y/G datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf