AVX Corporation SR201A182KAA
SR201A182KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A182KAA
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A182KAA.pdf
Availability of SR201A182KAA
QUANTITY
SR201A182KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A182KAA
Internal Part NumberEIS-SR201A182KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A182KAA
Related LinksSR201A, SR201A182KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A182KAA Details Description
Related parts for SR201A182KAA
IC DVR QUAD HISIDE MOSFET 18-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf