AVX Corporation SR201A182KAA
SR201A182KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A182KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A182KAA.pdf
Availability of SR201A182KAA
QUANTITY
SR201A182KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A182KAA
Internal Part NumberEIS-SR201A182KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A182KAA
Related LinksSR201A, SR201A182KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A182KAA Details Description
Related parts for SR201A182KAA
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 47.7MM datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 0.25W datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT SKT datasheet.pdf