AVX Corporation SR201A222GAR
SR201A222GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A222GAR
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A222GAR.pdf
Availability of SR201A222GAR
QUANTITY
SR201A222GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A222GAR
Internal Part NumberEIS-SR201A222GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A222GAR
Related LinksSR201A, SR201A222GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A222GAR Details Description
Related parts for SR201A222GAR
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .144" datasheet.pdf
DIODE TUNING 30V SOD-323 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 8A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf