AVX Corporation SR201A272JAA
SR201A272JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A272JAA
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A272JAA.pdf
Availability of SR201A272JAA
QUANTITY
SR201A272JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A272JAA
Internal Part NumberEIS-SR201A272JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A272JAA
Related LinksSR201A, SR201A272JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A272JAA Details Description
Related parts for SR201A272JAA
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CVRPLTE GFCI CUTOUTS FLIPLIDS datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 672FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 370MW SOD123 datasheet.pdf