AVX Corporation SR201A330JAR
SR201A330JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A330JAR
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A330JAR.pdf
Availability of SR201A330JAR
QUANTITY
SR201A330JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A330JAR
Internal Part NumberEIS-SR201A330JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A330JAR
Related LinksSR201A, SR201A330JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A330JAR Details Description
Related parts for SR201A330JAR
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
ALIGNEMENT SLEEVE MALE COAX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf