AVX Corporation SR201A330JAR
SR201A330JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A330JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A330JAR.pdf
Availability of SR201A330JAR
QUANTITY
SR201A330JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A330JAR
Internal Part NumberEIS-SR201A330JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A330JAR
Related LinksSR201A, SR201A330JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A330JAR Details Description
Related parts for SR201A330JAR
RES ARRAY 13 RES 270K OHM 14SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD SCKT-STKG PIN PLUG RED datasheet.pdf
KIT WUSB LP KEYBRD/MOUSE REF DES datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 8POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf