AVX Corporation SR201A332FAR
SR201A332FAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A332FAR
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A332FAR.pdf
Availability of SR201A332FAR
QUANTITY
SR201A332FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A332FAR
Internal Part NumberEIS-SR201A332FAR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A332FAR
Related LinksSR201A, SR201A332FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A332FAR Details Description
Related parts for SR201A332FAR
CONN RCPT 46POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ECL 2/4/8 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf