AVX Corporation SR201A332JAA
SR201A332JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A332JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A332JAA.pdf
Availability of SR201A332JAA
QUANTITY
SR201A332JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A332JAA
Internal Part NumberEIS-SR201A332JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A332JAA
Related LinksSR201A, SR201A332JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A332JAA Details Description
Related parts for SR201A332JAA
HOLDER BATT 1-AAA CELL SLDR LUGS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DISPLAY 468NM BLU 2DIG 0.56" SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.125" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
OSC SO 80.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf