AVX Corporation SR201A332JAA
SR201A332JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A332JAA
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A332JAA.pdf
Availability of SR201A332JAA
QUANTITY
SR201A332JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A332JAA
Internal Part NumberEIS-SR201A332JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A332JAA
Related LinksSR201A, SR201A332JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A332JAA Details Description
Related parts for SR201A332JAA
CONN RECEPT PIN .045-.065" .100" datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
C/A, ST TO MT-RJ 1M1 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK ASSY INTEL LGA2011 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 100POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf