AVX Corporation SR201A392JAA
SR201A392JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201A392JAA
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A392JAA.pdf
Availability of SR201A392JAA
QUANTITY
SR201A392JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A392JAA
Internal Part NumberEIS-SR201A392JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A392JAA
Related LinksSR201A, SR201A392JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A392JAA Details Description
Related parts for SR201A392JAA
CONN HEADER 24POS .100 SGL datasheet.pdf
SLDSW 6A 0.5M RLR 79218454 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/GREEN datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf