AVX Corporation SR201A392KAR
SR201A392KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A392KAR
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A392KAR.pdf
Availability of SR201A392KAR
QUANTITY
SR201A392KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A392KAR
Internal Part NumberEIS-SR201A392KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A392KAR
Related LinksSR201A, SR201A392KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A392KAR Details Description
Related parts for SR201A392KAR
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 18SOIC datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
CONN JACK PHONE R/A 1X3PS UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 5.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 920K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf