AVX Corporation SR201A561JAR
SR201A561JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201A561JAR
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A561JAR.pdf
Availability of SR201A561JAR
QUANTITY
SR201A561JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A561JAR
Internal Part NumberEIS-SR201A561JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A561JAR
Related LinksSR201A, SR201A561JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A561JAR Details Description
Related parts for SR201A561JAR
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
OSC XO 6.48955MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 13W 1A M113 datasheet.pdf