AVX Corporation SR201A681FAATR1
SR201A681FAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201A681FAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A681FAATR1.pdf
Availability of SR201A681FAATR1
QUANTITY
SR201A681FAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A681FAATR1
Internal Part NumberEIS-SR201A681FAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A681FAATR1
Related LinksSR201A6, SR201A681FAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A681FAATR1 Details Description
Related parts for SR201A681FAATR1
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CORRUGATED TUBING BLK 100FT ROLL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC DVR HI/LOW SIDE 600V SO-14 datasheet.pdf
CAP CER 40PF 14KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200K OHM 16SOIC datasheet.pdf