AVX Corporation SR201C104KART
SR201C104KART picture photo
Mfg. Part Number
SR201C104KART
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C104KART.pdf
Availability of SR201C104KART
QUANTITY
SR201C104KART Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C104KART
Internal Part NumberEIS-SR201C104KART
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C104KART
Related LinksSR201C, SR201C104KART Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C104KART Details Description
Related parts for SR201C104KART
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 35 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET/IGBT 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 171.36MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 412.500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf