AVX Corporation SR201C223KAATR1
SR201C223KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C223KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C223KAATR1.pdf
Availability of SR201C223KAATR1
QUANTITY
SR201C223KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C223KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR201C223KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C223KAATR1
Related LinksSR201C2, SR201C223KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C223KAATR1 Details Description
Related parts for SR201C223KAATR1
FIXED IND 4.7NH 360MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE UNIT 640-PBGA datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf