AVX Corporation SR201C223KARTR1
SR201C223KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C223KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C223KARTR1.pdf
Availability of SR201C223KARTR1
QUANTITY
SR201C223KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C223KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR201C223KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C223KARTR1
Related LinksSR201C2, SR201C223KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C223KARTR1 Details Description
Related parts for SR201C223KARTR1
RES 2.4K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 80NS 32CDIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER HIGH FREQ 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf