AVX Corporation SR201C332KAA
SR201C332KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C332KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C332KAA.pdf
Availability of SR201C332KAA
QUANTITY
SR201C332KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C332KAA
Internal Part NumberEIS-SR201C332KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C332KAA
Related LinksSR201C, SR201C332KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C332KAA Details Description
Related parts for SR201C332KAA
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC DECODER 3-8 LINE ADV 16-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 8.76KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 10A 300V 14-26AWG datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 6.3A 2"DIN BROWN SEA datasheet.pdf