AVX Corporation SR201C332KAA
SR201C332KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C332KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C332KAA.pdf
Availability of SR201C332KAA
QUANTITY
SR201C332KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C332KAA
Internal Part NumberEIS-SR201C332KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C332KAA
Related LinksSR201C, SR201C332KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C332KAA Details Description
Related parts for SR201C332KAA
AC/DC CONVERTER 28V 65W datasheet.pdf
P-CONN WING NYL INS 22-10AWG YLW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf