AVX Corporation SR201C333MAR
SR201C333MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR201C333MAR
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C333MAR.pdf
Availability of SR201C333MAR
QUANTITY
SR201C333MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C333MAR
Internal Part NumberEIS-SR201C333MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C333MAR
Related LinksSR201C, SR201C333MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C333MAR Details Description
Related parts for SR201C333MAR
IC DSP 32BIT 2CH SER I/O 144LQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MRJ SERIES RJ PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LATCH FINGER BROWN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.7V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
EEPROM SPI 128KB 8SOIC datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 30-35AT 200V datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
16POS,AMP MCP1.5K,REC HSG,ASSY,S datasheet.pdf