AVX Corporation SR201C473KAATR2
SR201C473KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C473KAATR2
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C473KAATR2.pdf
Availability of SR201C473KAATR2
QUANTITY
SR201C473KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C473KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR201C473KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C473KAATR2
Related LinksSR201C4, SR201C473KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C473KAATR2 Details Description
Related parts for SR201C473KAATR2
LED 7SEG DISP .60" RED CC BLACK datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD IOUT 52-QFN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 16MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf