AVX Corporation SR201C683JAA
SR201C683JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR201C683JAA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C683JAA.pdf
Availability of SR201C683JAA
QUANTITY
SR201C683JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C683JAA
Internal Part NumberEIS-SR201C683JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C683JAA
Related LinksSR201C, SR201C683JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C683JAA Details Description
Related parts for SR201C683JAA
MOSFET N-CH 30V 4.8A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 100MA 2CH NO 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf