AVX Corporation SR201E104MAATR2
SR201E104MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201E104MAATR2
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E104MAATR2.pdf
Availability of SR201E104MAATR2
QUANTITY
SR201E104MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E104MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR201E104MAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E104MAATR2
Related LinksSR201E1, SR201E104MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E104MAATR2 Details Description
Related parts for SR201E104MAATR2
CONN RCPT SQ FLANGE W/1M CORD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 0.96A 6SON datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 36POS datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf