AVX Corporation SR201E224MARTR1
SR201E224MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201E224MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR201E224MARTR1.pdf
Availability of SR201E224MARTR1
QUANTITY
SR201E224MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201E224MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR201E224MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201E224MARTR1
Related LinksSR201E2, SR201E224MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201E224MARTR1 Details Description
Related parts for SR201E224MARTR1
CONN HEADER 7POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CS51411 HI FREQ datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
C/O PLNGR FOR DUPLEX WIR datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 3A 8KV datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 90A 480VAC/80VDC datasheet.pdf