AVX Corporation SR202C103MAA
SR202C103MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR202C103MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR202C103MAA.pdf
Availability of SR202C103MAA
QUANTITY
SR202C103MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR202C103MAA
Internal Part NumberEIS-SR202C103MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR202C103MAA
Related LinksSR202C, SR202C103MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR202C103MAA Details Description
Related parts for SR202C103MAA
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
LED T3MM TRI 635RD/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf