AVX Corporation SR205A562JARTR1
SR205A562JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205A562JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR205A562JARTR1.pdf
Availability of SR205A562JARTR1
QUANTITY
SR205A562JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205A562JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR205A562JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205A562JARTR1
Related LinksSR205A5, SR205A562JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205A562JARTR1 Details Description
Related parts for SR205A562JARTR1
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 21X21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 30' 16/6 PVC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 25A datasheet.pdf