AVX Corporation SR205A822JAA
SR205A822JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR205A822JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR205A822JAA.pdf
Availability of SR205A822JAA
QUANTITY
SR205A822JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205A822JAA
Internal Part NumberEIS-SR205A822JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205A822JAA
Related LinksSR205A, SR205A822JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205A822JAA Details Description
Related parts for SR205A822JAA
JUMPER-H9992TR/1852YL/H9992TR 8" datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 2.1A 147 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WLAN 11A/N/AC FEM (PA+LNA+SP2T) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
Low-power, High-performance Modulators IC datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf