AVX Corporation SR205C473KAATR1
SR205C473KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205C473KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR205C473KAATR1.pdf
Availability of SR205C473KAATR1
QUANTITY
SR205C473KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205C473KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR205C473KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205C473KAATR1
Related LinksSR205C4, SR205C473KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205C473KAATR1 Details Description
Related parts for SR205C473KAATR1
CONN HEADER 6POS T/H .165 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC BUFFER NONIN QUAD 3ST 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/270 SN BK BX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2W datasheet.pdf