AVX Corporation SR205C473MARTR1
SR205C473MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205C473MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR205C473MARTR1.pdf
Availability of SR205C473MARTR1
QUANTITY
SR205C473MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205C473MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR205C473MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205C473MARTR1
Related LinksSR205C4, SR205C473MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205C473MARTR1 Details Description
Related parts for SR205C473MARTR1
CONN RECEPT 51POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf