AVX Corporation SR205E105MARTR1
SR205E105MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR205E105MARTR1
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR205E105MARTR1.pdf
Availability of SR205E105MARTR1
QUANTITY
SR205E105MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR205E105MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR205E105MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR205E105MARTR1
Related LinksSR205E1, SR205E105MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR205E105MARTR1 Details Description
Related parts for SR205E105MARTR1
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAS 16BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 13.33MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf