AVX Corporation SR211A102GARTR1
SR211A102GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A102GARTR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A102GARTR1.pdf
Availability of SR211A102GARTR1
QUANTITY
SR211A102GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A102GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A102GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A102GARTR1
Related LinksSR211A1, SR211A102GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A102GARTR1 Details Description
Related parts for SR211A102GARTR1
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1/8" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH DL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
IC DGTL SW 8192X8192 144-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 840MA 162 MOHM datasheet.pdf