AVX Corporation SR211A180JARTR1
SR211A180JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A180JARTR1
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A180JARTR1.pdf
Availability of SR211A180JARTR1
QUANTITY
SR211A180JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A180JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A180JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A180JARTR1
Related LinksSR211A1, SR211A180JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A180JARTR1 Details Description
Related parts for SR211A180JARTR1
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 3POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 7000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK 24A 630V 10POS datasheet.pdf