AVX Corporation SR211A220JAATR1
SR211A220JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A220JAATR1
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A220JAATR1.pdf
Availability of SR211A220JAATR1
QUANTITY
SR211A220JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A220JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR211A220JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A220JAATR1
Related LinksSR211A2, SR211A220JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A220JAATR1 Details Description
Related parts for SR211A220JAATR1
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf