AVX Corporation SR211A242JAR
SR211A242JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR211A242JAR
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A242JAR.pdf
Availability of SR211A242JAR
QUANTITY
SR211A242JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A242JAR
Internal Part NumberEIS-SR211A242JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A242JAR
Related LinksSR211A, SR211A242JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A242JAR Details Description
Related parts for SR211A242JAR
FIXED IND 560UH 222MA 4.67 OHM datasheet.pdf
IC LN DVR CATV FINE-STEP 28TSSOP datasheet.pdf
TAPE ATG ADHESIVE TRANSFER 1/2" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16UQFN datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2414 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
COUPLER HYBRID 690-2700MHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.1A MCP3 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf