AVX Corporation SR211A330GARTR1
SR211A330GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A330GARTR1
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A330GARTR1.pdf
Availability of SR211A330GARTR1
QUANTITY
SR211A330GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A330GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A330GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A330GARTR1
Related LinksSR211A3, SR211A330GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A330GARTR1 Details Description
Related parts for SR211A330GARTR1
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-SOCKET 3.0M datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
EMU FOR SAM AND AVR MCU BASIC datasheet.pdf
PNEU HAND TOOL CUP PACKING datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf