AVX Corporation SR211A471GARTR1
SR211A471GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A471GARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A471GARTR1.pdf
Availability of SR211A471GARTR1
QUANTITY
SR211A471GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A471GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A471GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A471GARTR1
Related LinksSR211A4, SR211A471GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A471GARTR1 Details Description
Related parts for SR211A471GARTR1
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMAL WASHER 10P SIP 10/PK datasheet.pdf
FOOT SWITCH PLASTIC1XNO+NC datasheet.pdf
CONN DIN 8POS FEMALE CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf