AVX Corporation SR211A472KARTR1
SR211A472KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A472KARTR1
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A472KARTR1.pdf
Availability of SR211A472KARTR1
QUANTITY
SR211A472KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A472KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A472KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A472KARTR1
Related LinksSR211A4, SR211A472KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A472KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A472KARTR1
IC FPGA 335 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3.6KV NP0 3838 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 125MW 0402 datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.7A 75V DO35 datasheet.pdf