AVX Corporation SR211A561KAR
SR211A561KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR211A561KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A561KAR.pdf
Availability of SR211A561KAR
QUANTITY
SR211A561KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A561KAR
Internal Part NumberEIS-SR211A561KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A561KAR
Related LinksSR211A, SR211A561KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A561KAR Details Description
Related parts for SR211A561KAR
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP6.3MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 5SIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
LCM600 BRACKET datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" WHT JACKP datasheet.pdf