AVX Corporation SR211A681JARTR1
SR211A681JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A681JARTR1
Brief Description
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A681JARTR1.pdf
Availability of SR211A681JARTR1
QUANTITY
SR211A681JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A681JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A681JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A681JARTR1
Related LinksSR211A6, SR211A681JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A681JARTR1 Details Description
Related parts for SR211A681JARTR1
TRANSFORMER CCFL 6W 11V 11MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 500MA 6DIP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
RES 22 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf