AVX Corporation SR211A681KARTR1
SR211A681KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A681KARTR1
Brief Description
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A681KARTR1.pdf
Availability of SR211A681KARTR1
QUANTITY
SR211A681KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A681KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A681KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A681KARTR1
Related LinksSR211A6, SR211A681KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A681KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A681KARTR1
TRANS NPN 500V 5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 4POS STR datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM - 6POS RJ11 7FT datasheet.pdf
RES 12.0K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf