AVX Corporation SR211A682JAATR1
SR211A682JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A682JAATR1
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A682JAATR1.pdf
Availability of SR211A682JAATR1
QUANTITY
SR211A682JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A682JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR211A682JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A682JAATR1
Related LinksSR211A6, SR211A682JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A682JAATR1 Details Description
Related parts for SR211A682JAATR1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CAP TRIMMER 9.8-60PF 100V TH datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
SIGN 23"X23" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
CONN SOCKET 80PIN .4MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11VC DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf