AVX Corporation SR211A750JAA
SR211A750JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR211A750JAA
Brief Description
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A750JAA.pdf
Availability of SR211A750JAA
QUANTITY
SR211A750JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A750JAA
Internal Part NumberEIS-SR211A750JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A750JAA
Related LinksSR211A, SR211A750JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A750JAA Details Description
Related parts for SR211A750JAA
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 40COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 2W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (A-322-14) SPM datasheet.pdf
HEATSINK BLK ANOD ALUM TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf