AVX Corporation SR211A9R1CARTR1
SR211A9R1CARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A9R1CARTR1
Brief Description
CAP CER 9.1PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A9R1CARTR1.pdf
Availability of SR211A9R1CARTR1
QUANTITY
SR211A9R1CARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A9R1CARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A9R1CARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A9R1CARTR1
Related LinksSR211A9, SR211A9R1CARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A9R1CARTR1 Details Description
Related parts for SR211A9R1CARTR1
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
TOOL ALIGNMENT HEDX-5XXX 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf