AVX Corporation SR211C223JARTR1
SR211C223JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211C223JARTR1
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C223JARTR1.pdf
Availability of SR211C223JARTR1
QUANTITY
SR211C223JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C223JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211C223JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C223JARTR1
Related LinksSR211C2, SR211C223JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C223JARTR1 Details Description
Related parts for SR211C223JARTR1
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED 2700K 90CRI WHT SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf