AVX Corporation SR211C332JARTR1
SR211C332JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211C332JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C332JARTR1.pdf
Availability of SR211C332JARTR1
QUANTITY
SR211C332JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C332JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211C332JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C332JARTR1
Related LinksSR211C3, SR211C332JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C332JARTR1 Details Description
Related parts for SR211C332JARTR1
LED ORANGE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER SM IVORY datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 891/2.2 K/F 8 datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" WHT JACKS datasheet.pdf