AVX Corporation SR211C392KARTR1
SR211C392KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211C392KARTR1
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C392KARTR1.pdf
Availability of SR211C392KARTR1
QUANTITY
SR211C392KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C392KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211C392KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C392KARTR1
Related LinksSR211C3, SR211C392KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C392KARTR1 Details Description
Related parts for SR211C392KARTR1
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM1 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf